YGS SINAVINA GİRMEDEN ÖNCE YAPILACAKLAR

YGS SINAVINA GİRMEDEN ÖNCE YAPILACAKLAR

Merhaba değerli Gerçekleri Konuşan Adamlar okuyucuları,

YGS Sınavına yaklaşık olarak 10 gün kala iyice stres dönemine giren öğrenciler için yaptığımız bu araştırma size daha sakin, daha motivasyonlu ve kontrolün sizde olduğunu sağlayacak bir makale hazırladık. Öncelikle Ne istediğimize karar vermekle başlamak durumundayız.
Ygs sınavına giren öğrenci

Rotası olmayan gemiye rüzgar yardım etmez

Ne istediğiniz, ne kadar istediğiniz, istediğiniz bölüm için kaç puan almanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Neden mi ? Çünkü  rotasız bir gemiye rüzgar yardım etmez. Aman ben gireyim yapabildiğimi yapayım mantığı her zaman sizi çok rahatlatır ve bu durumda başarısız olabilirsiniz. Önce hedeflerimizi belirliyoruz.

Artık çalışmak için 10 gününüz kaldı. Çok geç demeyin sakın. 10 günde edinebileceğiniz bilgiler ve çözeceğiniz sorular ile çok büyük bir sıçrama yapabilirsiniz. Ve 10 gün boyunca programlı olarak soru çözmek size sınav günü kondisyonu tam olan bir sporcu kimliği katacaktır. Biliyorsunuz ki maç başlamadan önce futbolcular ısınır. Sizde kendinizi ısıtmaya başlayın. 

Her gün soru sayınızı arttırın ve tempolu bir şekilde sorulardan sıkılmadan anlayarak çözmeye çalışın. Mümkünse bir arkadaşınız ile yarışma tadında test çözün. Çünkü rekabet insanoğlunun doğasında olan bir özelliktir. Onunla rekabet içinde olursanız kendinizi geliştirmek için daha çok caba sarf edeceksiniz. 

Motivasyonunuzu yüksek tutun

Sınav günü yaklaştıkça geçmişi düşünmeyi bırakıp bugünü ve önlerinde kalan günleri nasıl daha verimli geçireceğinizi planlamanız gerektiğini unutmayın. Olumsuz duygu ve düşüncelerini bir kenara bırakıp bugüne kadar elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı kendinize hatırlatarak bundan sonraki zamanlarda da aylar içinde yaptığınız çalışmaları hatırlayarak motivasyonunuzu yüksek tutmanızı öneririm.

Sınav öncesi yapılacaklar

Sınava girmeden önceki akşam kendinizin rekorunu kırarak en fazla soruyu çözün ve kitaplardan tamamen uzaklaşın. Kafanızdan bütün düşünceleri çıkartın ve güzel bir duş alın. Sınav sabahı alınan duş hiç bir zaman pozitif olarak size geri dönmeyecektir. Önceki akşamdan aldığınız duş ile birlikte yatağınıza girin ve müzik dinleyerek uyuyun. Üzeriniz eğer uygunsa çıplak olsun. Nedeni ise vücudun sağlayacağı nem oranı düşer ve vücudunuz terlemez. Bu sayede hava giriş çıkışı kolaylaşacağı için rahat bir uyku çekeceksiniz. 
 Sınav sabahı ise erken uyanarak güzel bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Kahvaltı her zaman beyninizin daha çabuk açılmasına ve güne erken başlamaya yardımcı olur. Evden çıktıktan sonra bir gazete alın ve gündemde oluşan haberleri okuyun. Sebebini merak edenler için şunu sormak istiyorum. Dikkat ettiyseniz sınavlara girdiğimizde ilk yarım saat daha yavaş daha sonra ise daha hızlı soru çözmeye başlarsınız. Bunun sebebi beyninizin çalışma hızının okudukça hızlanmasıdır. Eğer sınavdan önce bir şeyler okumaya başlarsanız sınavın ilk anlarında maça hazır futbolcu haline gelirsiniz. Buda size zaman kazandıracaktır. ÖSYM’nin verdiği şekerleri mümkün olduğunca sınav başlamadan önce emmeye başlayın. Şekerleri kırarak yutmak size hiç bir fayda sağlamaz. Bitene kadar ağzınızda kalmasını sağlayın.

Sınav anında yapılacaklar

Soruları çözmeye başladınız ve sıkıldınız. Yada soruları anlamamaya başladınız. Bu durumda derhal kalemi elinizden bırakın ve başka şeyler düşünün. Mesela 2 gün önce yaptığınız ve mutlu olduğunuz bir olayı hatırlayın. Yüzünüz gülümsediyse artık kafanız dağılmış olacaktır. Hızlı bir şekilde 10’a kadar sayın ve tekrar kalemi elinize alın. Yeniden o soruya odaklanın göreceksiniz ki artık o soruyu anlıyorsunuz. Yanınızda mutlaka bir su bulundurun ve çıkmaza girdiğiniz sorularda kendinize bir su molası verin. Daha sonra derin bir nefes alıp verdikten sonra konuya geri dönebilirsiniz. 
Konuşan adamlar ekibi olarak öğretmenlerimiz ile yaptığımız röportajlar sonrası bu bilgilere ulaştık.  Bu yazıyla ilgili diğer yazılarımızı okumak için BURAYA TIKLAYINIZ.

YGS SINAVINA GİRMEDEN ÖNCE YAPILACAKLAR” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s